ADG1606BRUZ
Part Number
ADG1606BRUZ
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC MUX 16:1 5OHM 28TSSOP
Mounting Type Surface Mount
Number of Circuits 1
Switch Circuit -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 16:1
Package / Case 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 28-TSSOP
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 200mOhm
On-State Resistance (Max) 5Ohm
Crosstalk -62dB @ 1MHz
Charge Injection 33pC
Voltage - Supply, Single (V+) 3.3V ~ 16V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±3.3V ~ 8V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 128ns, 109ns
-3db Bandwidth 22MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 18pF, 240pF