ADG1608BRUZ
Part Number
ADG1608BRUZ
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC MUX 8:1 4.5OHM 16TSSOP
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Tolerance ±2%
Grade -
Qualification -
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Applications -
Number of Circuits 1
Switch Circuit -
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 8:1
-3db Bandwidth 40MHz
Circuit Type Bussed
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Pins 16
Resistance (Ohms) 680k
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-TSSOP
Number of Resistors 15
Power Per Element 80mW
Height - Seated (Max) 0.069" (1.75mm)
Size / Dimension 0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 100pA
On-State Resistance (Max) 4.5Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 120mOhm
Crosstalk -64dB @ 1MHz
Voltage - Supply, Single (V+) 3.3V ~ 16V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±3.3V ~ 8V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 94ns, 93ns
Charge Injection 29pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 19pF, 117pF