ADP124ARHZ-2.5-R7
Part Number
ADP124ARHZ-2.5-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LIN 2.5V 500MA 8-MSOP-EP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Tolerance ±2%
Grade -
Qualification -
Circuit Type Isolated
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Applications -
Number of Resistors 8
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Control Features Enable
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Number of Pins 16
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output 500mA
Resistance (Ohms) 270k
Height - Seated (Max) 0.069" (1.75mm)
Power Per Element 160mW
Size / Dimension 0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 500mA
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 105 µA
Current - Supply (Max) 280 µA
PSRR 60dB (10kHz ~ 100kHz)