ADP150ACBZ-2.8-R7
Part Number
ADP150ACBZ-2.8-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4-WLCSP
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 150mA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Current - Supply (Max) 320 µA
Package / Case 4-WFBGA, WLCSP
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 150mA