ADP151ACBZ-2.75-R7
Part Number
ADP151ACBZ-2.75-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LIN 2.75V 200MA 4-WLCSP
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Output (Max) -
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Current - Output 200mA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V