ADP151ACPZ-1.8-R7
Part Number
ADP151ACPZ-1.8-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LIN 1.8V 200MA 6-LFCSP-UD
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Control Features Enable
Voltage Dropout (Max) -
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Current - Output 200mA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V