ADP160ACBZ-1.2-R7
Part Number
ADP160ACBZ-1.2-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4-WLCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Control Features Enable
Voltage Dropout (Max) -
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case 4-WFBGA, WLCSP
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.96x0.96)
Current - Supply (Max) 65 µA
Current - Quiescent (Iq) 1.25 µA
PSRR 72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)