ADP172ACBZ-1.5-R7
Part Number
ADP172ACBZ-1.5-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 1.5V 300MA 4-WLCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Control Features Enable
Voltage Dropout (Max) -
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case 4-UFBGA, WLCSP
PSRR 73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)