ADP2109ACBZ-1.2-R7
Part Number
ADP2109ACBZ-1.2-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.2V 600MA 5WLCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Obsolete
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Synchronous Rectifier Yes
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 3MHz