ADP2118ACPZ-1.2-R7
Part Number
ADP2118ACPZ-1.2-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.2V 3A 16LFCSP
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Tolerance ±2%
Grade -
Qualification -
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Applications -
Resistance (Ohms) 150k
Circuit Type Bussed
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Number of Pins 14
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Function Step-Down
Topology Buck
Power Per Element 100mW
Number of Resistors 13
Package / Case 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.093" (2.36mm)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Synchronous Rectifier Yes
Package / Case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 16-LFCSP (4x4)
Frequency - Switching 600kHz, 1.2MHz