ADP2118ACPZ-1.5-R7
Part Number
ADP2118ACPZ-1.5-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.5V 3A 16LFCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Package / Case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 16-LFCSP (4x4)
Frequency - Switching 600kHz, 1.2MHz