ADP2118ACPZ-2.5-R7
Part Number
ADP2118ACPZ-2.5-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 2.5V 3A 16LFCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Obsolete
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Tolerance ±2%
Grade -
Qualification -
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Applications -
Resistance (Ohms) 180
Circuit Type Bussed
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Number of Pins 14
Function Step-Down
Topology Buck
Power Per Element 100mW
Number of Resistors 13
Package / Case 14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.093" (2.36mm)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Synchronous Rectifier Yes
Package / Case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 16-LFCSP (4x4)
Frequency - Switching 600kHz, 1.2MHz