ADP2120ACPZ-1.5-R7
Part Number
ADP2120ACPZ-1.5-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.5V 1.25A 10LFCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Part Status Discontinued at
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Supplier Device Package -
Circuit Type Isolated
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Applications -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Number of Pins 8
Grade Automotive
Resistance (Ohms) 6.8k
Number of Resistors 4
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 5.5V
Qualification AEC-Q200
Voltage - Input (Min) 2.3V
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Synchronous Rectifier Yes
Package / Case 0804, Convex, Long Side Terminals
Size / Dimension 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Frequency - Switching 1.2MHz
Current - Output 1.25A