ADP2139ACBZ-1.2-R7
Part Number
ADP2139ACBZ-1.2-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.2V 800MA 6WLCSP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Current - Output 800mA
Synchronous Rectifier Yes
Frequency - Switching 3MHz