ADP2164ACPZ-1.8-R7
Part Number
ADP2164ACPZ-1.8-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 1.8V 4A 16LFCSP
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Buck
Voltage - Input (Min) 2.7V
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Current - Output 4A
Package / Case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package 16-LFCSP (4x4)
Frequency - Switching 500kHz ~ 1.4MHz