ADP2302ARDZ-3.3-R7
Part Number
ADP2302ARDZ-3.3-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 3.3V 2A 8SOIC
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Max) -
Synchronous Rectifier No
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Min) 3V
Current - Output 2A
Frequency - Switching 700kHz
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad