ADP7102ARDZ-3.3-R7
Part Number
ADP7102ARDZ-3.3-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LIN 3.3V 300MA 8-SOIC-EP
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output 300mA
Current - Supply (Max) 1.4 mA
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Current - Quiescent (Iq) 900 µA
Voltage Dropout (Max) 0.325V @ 300mA
Control Features Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
PSRR 60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)