LT1763IDE-2.5#PBF
Part Number
LT1763IDE-2.5#PBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 2.5V 500MA 12-DFN
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Control Features Enable
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA