LT1763IDE-3.3#PBF
Part Number
LT1763IDE-3.3#PBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12-DFN
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA