LT1965EDD-1.5#PBF
Part Number
LT1965EDD-1.5#PBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 1.5V 1.1A 8-DFN
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Max) -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Supply (Max) 40 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Current - Output 1.1A
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA