LT3060ETS8-2.5#TRMPBF
Part Number
LT3060ETS8-2.5#TRMPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LIN 2.5V 100MA TSOT-23-8
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 73dB (120Hz)
Control Features Enable, Soft Start
Current - Supply (Max) 4 mA
Voltage - Input (Max) 45V
Supplier Device Package TSOT-23-8
Package / Case SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA