LT3060IDC-1.8#TRMPBF
Part Number
LT3060IDC-1.8#TRMPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8-DFN
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Output Configuration Positive
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features Enable, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Current - Supply (Max) 4 mA
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) 45V
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA