LT3663IMS8E-3.3#TRPBF
Part Number
LT3663IMS8E-3.3#TRPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8MSOP
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Synchronous Rectifier No
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Function Step-Down
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 36V
Frequency - Switching 1MHz
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Output 1.2A
Voltage - Input (Min) 7.5V