LT3970EDDB-3.42#TRMPBF
Part Number
LT3970EDDB-3.42#TRMPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 3.42V 350MA 10DFN
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Input (Max) 40V
Grade Automotive
Synchronous Rectifier No
Function Step-Down
Topology Buck
Qualification AEC-Q100
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Current - Output 350mA
Voltage - Input (Min) 4.2V
Supplier Device Package 10-DFN (3x2)
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.25MHz
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.42V