LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Part Number
LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 3.3V 350MA 16MSOP
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Voltage - Output (Max) -
Synchronous Rectifier No
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Function Step-Down
Topology Buck
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output 350mA
Voltage - Input (Min) 4.2V
Package / Case 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 16-MSOP-EP
Voltage - Input (Max) 62V
Frequency - Switching 210kHz ~ 2.3MHz