LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Part Number
LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Output Type Fixed
Noise - 10Hz to 10kHz 50µVrms
Current - Output 5 mA
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Reference Type Series
Tolerance ±0.05%
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device Package TSOT-23-6
Current - Supply 1.5µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz 30ppmp-p
Voltage - Input 2.2V ~ 18V