LTC3631EDD-3.3#PBF
Part Number
LTC3631EDD-3.3#PBF
Manufacturer Analog Devices Inc.
Other part numbers
Description IC REG BUCK 3.3V 100MA 8DFN
Mounting Type Surface Mount
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output 100mA
Output Type Fixed
Voltage - Output (Max) -
Output Configuration Positive or Negative
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Function Step-Down
Topology Buck
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier Yes
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) 45V